Sklep WordPress krok po kroku

Spis treści

WordPress to jeden z największych i najpopularniejszych systemów zarządzania treścią. Skąd wynika jego renoma? Przede wszystkim z nieograniczonych możliwości w tworzeniu stron WWW. Do jego głównych zalet należą między innymi motywy oraz wtyczki, które oferuje. Jedną z nich jest WooCommerce. Jest to rozwiązanie e-commerce, które pozwala w bardzo łatwy sposób dodać funkcjonalność sprzedaży produktów online do podstawowej instalacji WordPressa. WooCommerce oferuje setki, zarówno darmowych, jak i płatnych rozszerzeń, dzięki którym Twój sklep internetowy może zdobyć przewagę nad konkurencją. WooCommerce obecnie zasila ponad 30% wszystkich sklepów internetowych.

Decydując się na stworzenie sklepu internetowego, warto zastanowić się nad wyborem WordPressa i wtyczki WooCommerce. Czemu? Między innymi ze względu na niski koszt oraz nieograniczone możliwości. Nie ukrywamy, że WordPress posiada nie tylko zalety ale również wady. Czy warto mimo wszystko zdecydować się na stworzenie sklepu internetowego z wykorzystaniem najpopularniejszego CMS? Tak.

WordPress – z czym to się je?

WordPress odpowiada za niemalże ćwierć wszystkich stron internetowych na świecie. Jako oprogramowanie typu open source, WooCommerce można pobrać i używać za darmo. Jako główną zaletę tego popularnego CMS wymienia się intuicyjną, prostą obsługę. Inną są dostępne wtyczki, do których należy między innymi WooCommerce. WordPress to niezwykle nowoczesna platforma, która koncentruje się przede wszystkim na użyteczności i zgodności z internetowymi standardami. Dzięki temu możliwe jest stworzenie intuicyjnego i prostego w obsłudze sklepu internetowego. Nie da się ukryć, że WordPress dość szybko ewaluował. Co poniektórzy pamiętają go jako system stworzony dla bloggerów. Co sprawiło, że w dość krótkim czasie stał globalnym liderem, w tym również na rynku e-commerce?

WooCommerce – co to jest?

WooCommerce to popularna wtyczka do WodPressa. Wtyczka dostępna jest w wielu językach, w tym w polskim. Jest nie tylko łatwa w obsłudze ale posiada również możliwość rozbudowy o kolejne moduły. Z wykorzystaniem WooCommerce tworzone są nie tylko proste sklepy stanowiące dodatek do istniejącej już strony ale również rozbudowane, samodzielne sklepy internetowe. WooCommerce to przede wszystkim wygoda, zarówno dla właścicieli sklepu, jak i użytkowników.

WooCommerce, jako wtyczka e-commerce pozwala na wprowadzanie produktów, ustawianie parametrów, zdjęć, cen, stanów magazynowych i innych. Pozwala również na dokonanie przez użytkowników zakupów poprzez dodanie produktów do „koszyka”, wybór dostawy i rodzaju płatności.

WooCommerce – zalety i wady

Zalety WooCommerce, podobnie jak samego WordPressa, można wymieniać bez końca. Po pierwsze, WooCommerce to wtyczka zbudowana na bazie WordPressa, co oznacza, że można również korzystać ze wszystkich jego funkcji, w tym dużego wyboru dostępnych gotowych projektów i szablonów. Każdy z nich ma łatwe w użyciu opcje dostosowywania, a wiele z nich jest dostępnych za darmo. WooCommerce to również elastyczność i możliwość dodawania nowych funkcji. Ponadto, dużą zaletą korzystania z WooCommerce jest to, że nie nakłada ograniczeń na sposób prowadzenia firmy. Co to znaczy? Można dodawać nieograniczoną liczbę produktów, dokonywać nieograniczonej sprzedaży oraz nie ograniczać się w dodawaniu liczby zdjęć, opisów czy kategorii. WooCommerce oferuje również bezproblemową integrację z dziesiątkami usług płatniczych, co przy prowadzeniu sklepu internetowego, ma bardzo duże znaczenie. Należy jednakże pamiętać, że WooCommerce jest jedynie wtyczką. Posiada zatem pewne ograniczenia. Ponadto, mimo że można pobrać go za darmo, za niektóre funkcjonalności i rozszerzenia trzeba płacić. Obsługa WooCommerce jest bardzo łatwa, jednakże postawienie sklepu na WordPressie dla osoby początkującej, może okazać się dość dużym wyzwaniem. Należy zatem liczyć się z kosztem opłacenia agencji. Czy mimo wszystko warto zbudować sklep na WooCommerce?

Warto czy nie warto – oto jest pytanie.

WordPress, poza opłaceniem domeny i hostingu, pozwala na stworzenie strony WWW praktycznie „za darmo”. Jest to niewątpliwa zaleta, która dla wielu firm jest kluczowa. Jeżeli posiadasz już stronę WWW na WordPressie, możesz zainstalować WooCommerce i uruchomić sprzedaż bez konieczności zakładania sklepu. Mimo, że WooCommerce jest wtyczką, posiada setki rozszerzeń i własne wtyczki dodające kolejne funkcjonalności. Bardzo dużym ułatwieniem są również gotowe motywy – zarówno bezpłatne, jak i premium. Pozwalają one na perfekcyjne dopasowanie wyglądu strony do oferowanych produktów lub usług. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ strona WWW już od pierwszych sekund powinna zachęcać do konwersji. Pełna kontrola nad wyglądem sklepu pozwala na wprowadzanie zmian, dzięki którym strona może dopasowywać się do potrzeb Klientów. Jeżeli wciąż czujesz się nie przekonany, warto pamiętać, że WordPress jest najbardziej popularnym CMS na świecie. Na WooCommerce opierają się zarówno stawiające dopiero swoje pierwsze kroki w Internecie sklepy, jak i te codziennie odwiedzane przez setki Klientów. Wciąż rosnąca popularność WooCommerce przekłada się na dostępność i mnogość informacji oraz porad dotyczących ewentualnych problemów mogących pojawić się w trakcie zakładania sklepu. Niski koszt, łatwość obsługi, wsparcie techniczne, wiele możliwości – odpowiedź na pytanie „czy warto założyć sklep internetowy na WooCommerce” może być chyba tylko jedna.

Wychodzenie naprzeciw potrzebom.

Responsywność stron WWW, w dobie wciąż rozwijającej się technologii, to element, o którym należy pamiętać decydując się na stworzenie sklepu internetowego. Dzięki aplikacji na smartfona WoCommerce Mobile, możesz obsługiwać sklep z każdego miejsca i urządzenia. Aplikacja w prosty sposób pozwala na obsługę panelu administracyjnego, umożliwia zatem dodawanie produktów, przetwarzanie zamówień oraz sprawdzanie statystyk. Dodatkową zaletą aplikacji jest możliwość włączenia powiadomień, która umożliwia śledzenie ruchu na stronie. Firmy prowadzące więcej, niż jeden sklep, w łatwy sposób mogą przełączać sklep, a nawet prowadzić sprzedaż w kilku sklepach jednocześnie.

Co z kosztami?

Podobnie jak w przypadku samego WordPressa, WooCommerce jest darmowe. Wyróżnić jednakże można opcje bezpłatne, jak i premium, za które należy już zapłacić. WooCommerce w bezpłatnej wersji pozwala w krótkim czasie uruchomić prosty w obsłudze sklep internetowy. Odczuwając jednakże brak konkretnych, a potrzebnych funkcjonalności, można zdecydować się na ich zakup. Do najpopularniejszych należą:

 • bramki płatności,
 • integracja z firmami przewozowymi,
 • integracja z kanałami Social Media.
 

Niektóre z odpłatnych funkcjonalności wymagają jednorazowej zapłaty przy instalacji, inne wykupywane są w formie abonamentu. Jest to jedna z wad WooCommerce. Czemu? Ponieważ abonament należy nierzadko opłacić „z góry” za cały rok. Ciężko zatem przewidzieć całkowity koszt uruchomienia sklepu.

Jeżeli o funkcjonalnościach już mowa, warto zaznaczyć, że WooCommerce oferuje bardzo dużo również darmowych wtyczek. Do najpopularniejszych należą: WooCommerce Customizer, Custom Product Tabs for WooCommerce, Beeketing for WooCommerce, YITH WooCommerce Wishlist, WooCommerce PDF Invoices & Packing Slips, Booster for WooCommerce, WooCommerce Multilingual, YITH WooCommerce Compare, Discount Rules for WooCommerce.

Jak uruchomić sklep internetowy na WordPress?

Posiadając już stronę WWW zbudowaną na WordPressie, zadanie jest ułatwione. Wystarczy przejść do sekcji „wtyczki” i dodać WooCommerce. Po instalacji w panelu WordPressa pojawią się nowe sekcje przeznaczone do wprowadzenia produktów, zarządzania zamówieniami, wysyłkami, płatnościami oraz klientami. Następnym krokiem jest wstępna konfiguracja, czyli wpisanie podstawowych informacji o sklepie: lokalizacja, branża, typ produktu, bądź usługi, a także kraje, do których chcesz wysyłać towary. Należy również ustalić kwestie związane z podatkami, wybrać metody i waluty płatności, a także sposoby przesyłki zamówionych towarów. Aby spersonalizować wygląd sklepu internetowego, należy skorzystać z gotowych szablonów motywów i wtyczek. Po dodaniu produktów – zdjęć oraz opisów, należy załączyć certyfikat SSL. Dzięki certyfikatowi SSL będziesz posiadać adres URL zaczynający się na “https”, a obok niego będzie widnieć symbol kłódki, co oznaczać będzie, że dane użytkowników są bezpieczne.

Dashboard – wszystko na wyciągnięcie ręki.

Panel administracyjny pomaga szybko uzyskać dostęp do najczęściej używanych narzędzi do zarządzania sklepem z dowolnego poziomu WooCommerce. Pozwala na: realizację zamówień w sklepie, przeglądanie historii zamówień, sprawdzanie stanów magazynowych, podgląd recenzji i możliwość ich moderacji i odpowiedzi, przegląd powiadomień.

Duże znaczenie odgrywają również raporty sklepu zbudowanego na WooCommerce. Czemu? Ponieważ gromadzenie i prawidłowa interpretacja danych pomagają znacznie obniżyć koszty, zoptymalizować zarządzanie dostawami i zwiększyć sprzedaż. WooCommerce oferuje funkcje raportów między innymi na temat sprzedaży, przychodów, popularnych, najlepiej sprzedawanych produktów oraz podatków.

WooCommerce – pomoc techniczna, bezpieczeństwo oraz koszt.

Rozbudowana społeczność WordPress oraz wtyczki WooCommerce to swego rodzaju gwarancja uzyskania pomocy. Podczas budowania sklepu internetowego może się zdarzyć, że będziesz musiał skorzystać z porad specjalistów – od edycji szablonu, po wybór funkcjonalności. Poza dedykowanym wsparciem technicznym, można liczyć na pomoc na grupach na Facebooku lub forach dedykowanych WordPress. Może się jednakże zdarzyć, że konieczne będzie skorzystanie z pomocy eksperta, a tym samym – odpłatnej formy pomocy. Tym samym, ciężko określić koszt pomocy technicznej. Zależy ona bowiem on skali problemu, który często uzależniony jest od wielkości strony, branży i tym podobnych.

Decydując się na stworzenie sklepu internetowego na tyczce WordPress WooCommerce, można być pewnym bezpieczeństwa swoich – oraz Klientów – danych. WordPress i WooCommerce to narzędzia aktualizowane na bieżąco przez twórców, firmę Automattic. Jedynym zagrożeniem mogą być wtyczki, a konkretnie – ich ilość. Zbyt duża liczba wtyczek oraz brak aktualizacji, może narażać sklep na uzyskanie do niego dostępu przez osoby trzecie. O czym należy pamiętać tworząc sklep na WooCommerce, aby zachować bezpieczeństwo?

 • Regularnych aktualizacjach;
 • instalacji wtyczek z bezpiecznych i sprawdzonych źródeł;
 • nieudostępniania danych logowania;
 • wykupieniu bezpiecznego hostingu.
 

Skoro o hostingu już mowa… Najlepszą opcją hostingu dla sklepów WooCommerce będzie hosting VPS albo hosting dedykowany. Virtual Private Server umożliwia przechowywanie zasobów internetowych w przestrzeni skonfigurowanej tak, aby wyglądała jak samodzielny serwer dedykowany. Hosting dedykowany natomiast to oddzielna maszyna przeznaczona całkowicie do dyspozycji Klienta. Jest to idealne rozwiązanie dla portali, sklepów internetowych z dużym ruchem, a także bankowości i instytucji użytku publicznego.

Przyjęło się mówić, że stworzenie sklepu na WooCommerce – poza kosztem domeny i hostingu – jest darmowe. WooCommerce faktycznie jest darmowym rozszerzeniem WordPressa, nie oznacza to jednakże, że zbudowanie całego sklepu internetowego możliwe jest bez żadnego wkładu finansowego. Koszt uzależniony jest od potrzeb i wielkości sklepu. Im więcej funkcjonalności, tym większy koszt stworzenia i utrzymania sklepu. Można zaryzykować stwierdzenie, że koszty uruchomienie sklepu na WooCommerce wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Jaki jest więc – przybliżony – koszt stworzenia sklepu na WordPress?

 • Domena – do 170 zł/rok,
 • Hosting – około 170 zł/rok,
 • Certyfikat SSL – około 170 zł/rok,
 • Motywy do WooCommerce ze wsparciem technicznym – do 300 zł w zakupie w serwisie na okres 6-12 miesięcy; 2000-8000 zł – motyw z wdrożeniem na zamówienie, wsparcie techniczne przez 12 miesięcy;
 • Wtyczka płatności – 150 zł – licencja roczna;
 • Integracja z wybranym kurierem – 200 zł/rok – licencja roczna;
 • Integracja z Allegro – 500 zł/rok za wtyczkę lub abonament od 30 zł/miesięcznie;
 • Integracja z Ceneo – 100 zł/rok – licencja roczna;
 • Program do księgowania – 200 zł/rok – licencja roczna.

Sklep abonamentowy czy WooCommerce – co wybrać?

Dużą zaletą prowadzenia sklepu na WordPress jest bez wątpienia jego cena. Brak abonamentu – płacimy jedynie za domenę, hosting, ewentualne wsparcie i ilość wtyczek. Decydując się na stworzenie sklepu na WooCommerce można spać spokojnie, ponieważ jest się jego właścicielem. W myśleniu długofalowym, uruchomienie sklepu na WooCommerce to jednakże większa inwestycja finansowa, niż w przypadku gotowych sklepów abonamentowych. Należy jednakże pamiętać, że jest on idealnie dopasowany do naszych potrzeb oraz umożliwia intuicyjne konfigurowanie. Po wymienieniu wszystkich zalet sklepu na WooCommerce, warto również przyjrzeć się bliżej plusom i minusom sklepu abonamentowego. Takie rozwiązanie to doskonała propozycja dla osób, które nie chcą zaprzątać sobie głowy aktualizacjami. Ponadto, zapewnia łatwe zaplanowanie budżetu. Wady? Należy zaakceptować pewne narzucone przez producenta rozwiązania.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „sklep abonamentowy czy WooCommerce?”. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Należy jednakże, przy wyborze zastanowić się czemu WooCommerce jest tak popularne i – pomimo wad – wybierane przez zarówno małe, jak i duże firmy.

Sklep dropshipping – rozwiązanie idealne?

Alternatywą dla sklepu internetowego jest tak zwany dropshipping. Jest to model logistyczny wykorzystywany w sprzedaży przez internet polegający na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę. Rola sklepu internetowego w tym modelu logistycznym sprowadza się do zbierania zamówień i przesyłania ich do dostawcy, który realizuje wysyłkę towaru do klienta. W przeciwieństwie do tradycyjnej działalności e-commerce, dropshipping pozwala zatem założyć sklep internetowy bez zarządzania zapasami magazynowymi i zajmowania się wysyłką. Mówiąc prościej, sklep dropshippingowy nie ma fizycznych produktów, a tym samym – brak kosztów magazynowych. Klient kupuje produkt, właściciel sklepu składa zamówienie u oryginalnego dostawcy, który wysyła towar bezpośrednio do klienta.

WordPress jest jedną z platform e-commerce, która pozwala w łatwy sposób założyć sklep dropchippingowy. Integracja sklepu WordPress i WooCommerce z hurtownią dropshippingową to koszt od 350 zł. Czy takie rozwiązanie jest równie satysfakcjonujące, co posiadanie swojego własnego sklepu internetowego? Niekoniecznie. Czy jest opłacalne? Zależy od wielu zmiennych – branży, targetu, wielkości sklepu.

Sklep WordPress krok po kroku – podsumowanie.

Nie da się ukryć, że wtyczka WooCommerce, jaką oferuje WordPress to doskonałe rozwiązanie do uruchomienia sklepu internetowego. Co daje? Przede wszystkim nieskończone możliwości, w tym personalizację sklepu WWW, na którą składają się wygląd i szeroki wybór wtyczek. Trzeba jednakże pamiętać, że nie wszystkie są darmowe. Chcąc perfekcyjnie dopasować sklep do swoich potrzeb i oczekiwań, konieczne jest zdecydowanie się na korzystanie również z odpłatnych rozwiązań, które oferują WordPress i wtyczka WooCommerce. Za sklepem WordPress przemawia nie tylko mnogość tworzonych przez społeczność dodatków ale również stosunkowo krótki czas realizacji projektów opartych na tym rozwiązaniu.

Więcej wpisów:

Strony WWW

Jak stworzyć stronę na WordPress

Stworzenie własnej strony internetowej jest dziś niezbędne dla każdego, kto chce pozytywnie prezentować swoją firmę w internecie. WordPress jest obecnie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią (CMS) na świecie.

Strony WWW

Czy ChatGPT zastąpi wyszukiwarkę Google

Biorąc pod uwagę imponujące możliwości ChatGPT, naturalne jest zastanawianie się, czy może potencjalnie zastąpić wyszukiwarkę Google jako podstawowe źródło informacji w Internecie.

Copyright © 2022. Strony WWW Poznań.

Znajdź nas na:

Kontakt