Dlaczego warto stworzyć stronę WWW na WordPress?

Spis treści

WordPress, czyli system zarządzania treścią, to wciąż najpopularniejszy CMS na świecie. Oparte są na nim zarówno stawiające pierwsze kroki w przestrzeni internetowej blogi, jak i strony WWW największych, międzynarodowych przedsiębiorstw. Do najczęściej wymienianych zalet WordPress należą: łatwość w użyciu, funkcjonalność, intuicyjne zarządzanie, szeroki wybór motywów. Warto przypomnieć, że WordPress nie jest jedynym darmowym CMS-em i pomimo wielu zalet, posiada też wady. Dlaczego więc – mimo wszystko – jest najchętniej używanym systemem zarządzania treścią?

Za WordPressem… wszyscy sznurem.

Nie jest tajemnicą, że wokół WordPress skupiona jest bardzo duża społeczność. Dzięki temu, bez problemu można znaleźć wiele poradników dotyczących obsługi tego CMS i zawsze można liczyć na pomoc – również w języku polskim – w razie napotkania jakiś problemów. WordPress plasuje się na szczycie listy trzech najczęściej używanych systemów do budowania stron www na świecie. Drugie miejsce zajmuje Joomla, a trzecie Drupal. Wszystkie te systemy są darmowe i dostępne do pobrania. Każdy z nich również oferuje niezliczoną liczbę dodatków. Czemu zatem WordPress bije na łeb na szyję swoich konkurentów?

Pierwsze wrażenie ma znaczenie.

Główną i najważniejszą zaletą WordPress jest prosta obsługa. To dzięki niej, decydują się na WordPress osoby zaczynające dopiero swoją przygodę z funkcjonowaniem w Sieci. Użytkownik bez wiedzy technicznej o wiele szybciej odnajdzie się w interfejsie WordPressa, aniżeli w przypadku Joomli lub Drupala. Duże znaczenie mają tu dodatkowe edytory ułatwiające samodzielne wykonywanie witryn, tak zwane Page Buildery, które dostępne są w postaci prostych w instalacji wtyczek. Czym zatem jest kreator stron WordPress? Można powiedzieć, że to swego rodzaju zestaw konstrukcyjny dla zawartości strony www. W prosty sposób pozwala na przeciąganie i upuszczanie poszczególnych elementów w wybrane miejsca i wypełnianie ich własną treścią. Poza polami tekstowymi oraz grafiką, umożliwia umieszczanie i zmianę suwaków, elementów portfolio oraz stron blogów.

Zastosowanie WordPress.

WordPress początkowo miał być CMS-em przeznaczonym do tworzenia przede wszystkim blogów. Obecnie korzystają z niego nie tylko małe, jednoosobowe firmy i blogerzy ale również międzynarodowe korporacje. Dzięki wtyczce WooCommerce, witryny zbudowane przy pomocy WordPressa mogą stać się funkcjonalnymi sklepami internetowymi. Wymienić można wiele innych, również tych nietypowych zastosowań WordPress, należą do nich: sieć społecznościowa, forum dyskusyjne, wiki, wystawianie faktur. Do jednej z głównych zalet WordPress należy gotowość do działania bezpośrednio po instalacji. Instalacja kolejnych wtyczek jedynie rozszerza podstawowy wachlarz możliwości. Można zatem zaryzykować stwierdzeniem, że zastosowań WordPress nie ma końca.

WordPress – dla laików i ekspertów.

Na WordPress decydują się nie tylko osoby początkujące ale również profesjonaliści. Ci pierwsi decydują się na ten CMS ze względu na jego łatwość obsługi, drudzy – z powodów finansowych i możliwości, które daje. Eksperci bowiem mają możliwość programowania własnych dodatków, oferowanie audytów stron internetowych czy tworzenia zabezpieczeń witryn. Zaliczając się do pierwszej grupy, jedyne co musisz posiadać – do stworzenia strony WWW przy pomocy WordPress – to nazwa domeny i hosting. Osoby decydujące się na prosty w obsłudze blog mogą skorzystać z opcji uruchomienia witryny w serwisie wordpress.org, muszą mieć jednakże świadomość, że takie rozwiązanie niesie ze sobą szereg ograniczeń takich jak zarządzanie dodatkami czy pozycjonowanie strony. Warto zatem – decydując się na stworzenie strony www, która będzie wizytówką firmy – zainwestować w hosting, który zapewni szybkie ładowanie strony również przy dużym ruchu użytkowników.

Do wyboru, do koloru – motywy i wtyczki do WordPressa.

WordPress to platforma do tworzenia stron www o praktycznie nieograniczonych możliwościach rozwoju dzięki motywom i wtyczkom, które oferuje swoim użytkownikom. Motyw WordPress to nic innego jak zbiór plików, które razem tworzą wygląd zapewniający funkcjonalność strony. Odpowiada on zarówno za wygląd menu, jak i kolorystykę czy typografię. Wyróżnić można motywy bezpłatne oraz premium. To, na jaki się zdecydujesz zależy od Twoich oczekiwań względem strony WWW. Warto zaznaczyć, że zbudowanie strony internetowej praktycznie każdego typu możliwe jest dzięki dużej – i wciąż rosnącej – społeczności WordPress. Oprogramowaniem, które rozszerza funkcjonalność motywu WordPress jest wtyczka.

Wtyczki WordPress.

Pluginy, czyli wtyczki WordPress – można zaryzykować stwierdzenie – to swego rodzaju „aplikacje” rozszerzające możliwości danego motywu. Pozwalają użytkownikom między innymi wyposażyć witrynę w takie rozwiązania jak e-sklep czy formularze kontaktowe. Wyróżnić można wtyczki darmowe oraz płatne. Poza wspomnianym już WooCommerce (e-sklep) i Contact Form 7 (formularze kontaktowe) do najbardziej popularnych wtyczek należą również: Elementor – wtyczka pozwalająca zmieniać stronę w kreator oraz All in One SEO, która pomaga sprawdzić czy artykuł jest dobrze skonfigurowany pod proces pozycjonowania. A skoro o pozycjonowaniu już mowa…

WordPress, a pozycjonowanie.

Osoby „siedzące w branży” wiedzą, że pozycjonowanie strony WWW w Google to zajęcie często czasochłonne i wymagające specjalistycznej wiedzy. Pozycjonowanie jednakże ma bardzo duży wpływ na wizerunek naszej marki. Użytkownicy, którzy odnajdują naszą stronę internetową w wysokich wynikach wyszukiwania, postrzegają firmę jako profesjonalną i rzetelną. Decydując się na stworzenie strony WWW na WordPress, zadanie jest – można powiedzieć – ułatwione. Czemu? Ponieważ wciąż rosnąca społeczność tego CMS wiąże się między innymi z coraz większym wyborem zaawansowanych wtyczek. Do jednych z nich należą te, dzięki których można samodzielnie pozycjonować serwis.

Decydując się na prowadzenie strony internetowej, warto zawczasu określić swoje priorytety. Po pierwsze – nie musisz znać się na wszystkim. Po drugie – doba ma tylko 24 godziny. Obsługa wtyczek do WordPressa, również tych SEO zajmuje bardzo dużo czasu. Warto zatem opracowanie strategii SEO przekazać profesjonalnej agencji, a samemu skupić się na prowadzeniu firmy.

Responsywność, czyli podążanie za technologią.

Nie jest tajemnicą, że większość użytkowników Internetu korzysta obecnie nie z laptopów czy komputerów stacjonarnych, a smartfonów. Nie powinno zatem dziwić, że responsywność, czyli dopasowanie strony do różnej rozdzielczości ekranów to jeden z bardziej istotnych czynników branych pod uwagę w rankingach Google. Abstrahując od wysokich wyników wyszukiwania w przeglądarkach, odpowiednie dopasowanie wyświetlanej treści do rozdzielczości ekranu wpływa na odczucia użytkowników. Możliwość przeglądania strony w komfortowy sposób, głównie sklepu internetowego, którego stworzenie możliwe jest dzięki wtyczce WooCommerce, znacząco wpływa na decyzje użytkowników związane z dokonaniem zakupu albo pójściem do konkurencji. Decydując się na stworzenie strony WWW na WordPress można mieć pewność, że będzie responsywna, ponieważ wszystkie motywy jakie oferuje CMS opracowane zostały w technologii RWD.

Rozbudowana społeczność = duże wsparcie.

WordPress to CMS, z którego korzystają użytkownicy na całym świecie. Dzięki temu, oferowane przez WordPress wtyczki dostępne są w różnych wersjach językowych, co znacznie wpływa na komfort korzystania z systemu. Duża społeczność WordPressa to również wsparcie dla użytkowników. Eksperci chętnie udzielają rad i pomagają w występujących problemach. Udzielają również wsparcia technicznego. Będąc zatem laikiem, stawiającym swoje pierwsze kroki w świecie WordPress nie musisz się martwić. System zapewnia wsparcie na każdym etapie tworzenia strony WWW. Co jeszcze gwarantuje?

Dlaczego warto stworzyć stronę WWW na WordPress – podsumowanie.

WordPress, czyli system zarządzania treścią, to najpopularniejszy CMS na świecie. Korzystają z niego zarówno jednoosobowe firmy, jak i duże, międzynarodowe przedsiębiorstwa. Co zatem gwarantuje WordPress?

  • Duża społeczność użytkowników.
  • Strony przyjazne SEO.
  • Responsywność stron.
  • Darmowe wtyczki.
  • Możliwość tworzenia stron internetowych bez znajomości HTML i PHP.
  • Przejrzysty panel administracyjny.

WordPress to zatem propozycja zarówno dla indywidualnych użytkowników Internetu jak i dla dużych, międzynarodowych firm. To doskonała opcja dla osób, które nastawiają się na rozwój i osiągnięcie przewagi konkurencyjnej oraz tych, chcących korzystać z zaawansowanych i profesjonalnych możliwości systemu.

Więcej wpisów:

Strony WWW

Jak stworzyć stronę na WordPress

Stworzenie własnej strony internetowej jest dziś niezbędne dla każdego, kto chce pozytywnie prezentować swoją firmę w internecie. WordPress jest obecnie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią (CMS) na świecie.

Strony WWW

Czy ChatGPT zastąpi wyszukiwarkę Google

Biorąc pod uwagę imponujące możliwości ChatGPT, naturalne jest zastanawianie się, czy może potencjalnie zastąpić wyszukiwarkę Google jako podstawowe źródło informacji w Internecie.

Copyright © 2022. Strony WWW Poznań.

Znajdź nas na:

Kontakt